על פחד במה והטיפול בחרדה

אחד מסוגי הפחדים/חרדות השכיחים ביותר הוא – פחד במה. ניתן לומר כי, מלבד מעטים, מרבית האוכלוסייה סובלת מפחד זה במידה מסוימת. אנו מחוברתים מגיל צעיר להתייחס לסביבה כספקית פידבק ממדרגה ראשונה. מלבד זאת, בושה היא משהו טבעי שמתפתח עם השנים. אין ספק כי הופעה מול מספר אנשים בזמן ש-'אור הזרקורים' מופנה אלינו וכולם מצפים מאיתנו להציג את עצמנו בצורה נאותה, מהווה מצב בעל פוטנציאל ללחץ.

חרדת במה

נהוג לחשוב כי חרדת במה נובעת מביטחון עצמי נמוך, או מתוך ידע פנימי כי היכולת שלנו אינה טובה מספיק בכדי להופיע מול קהל. אמונה זו אינה נכונה וישנם אנשים מוכשרים רבים שאינם סובלים מביטחון עצמי נמוך שיכולת הביצוע שלהם מוכחת ועדיין סובלים מפחד להופיע בפני קהל צופים.

פחד במה

מוזיקאים ושחקנים רבים סובלים מבעיה זו ומתמודדים איתה בחייהם היום-יומיים, אך לא רק, כל עבודה שדורשת הופעה אל מול קהל טומנת בחובה פוטנציאל להתעוררות של פחדים וחרדות. תחשבו על מורים, אנשי הדרכה, מרצים באקדמיה, מנהלים ועוד. למרות החידושים הטכנולוגיים הרבים, מצבים רבים בחיינו האישיים דורשים מאיתנו לצאת ממחבואנו ולהופיע מול שורות של עיניים בוחנות.

למרות שמדובר בפחד נפוץ וגם טבעי במידה, ישנם אנשים רבים שסובלים ממנו ברמה כזו שפוגעת בתפקודם היום-יומי, זאת במיוחד כאשר מדובר באנשים שפרנסתם דורשת הופעה מסוג זה.

טיפול בחרדות

חרדות הן מונח שמתאר תופעה נפוצה שכוללת בתוכה סוגים ותת-סוגים רבים מספור. למרות רמת המורכבות הגבוהה, כולנו יודעים לזהות חרדה כאשר אנו נתקלים בה – הזעה, רעד בלתי נשלט, גמגום, קשיי ריכוז, הרגשת כבדות בחזה/בבטן, כל אלו ועוד מהווים תחושות ותופעות פיזיות שאנו עוברים כשאנו נתקלים במצב מעורר חרדה.

חרדה אינה גזרת גורל ומשחר ההיסטוריה בני האדם המציאו שיטות שונות בכדי להתמודד עם תופעה זו. נתחיל דווקא מהזמנים המודרניים, למרות ששימוש בשיקויים ותרופות היה נפוץ מאז ומתמיד, בזמנים המודרניים מדע הביולוגיה עוסק בהבנת המערכות השונות המפעילות את גופנו. בעזרת מיפוי של התגובות הכימיות השונות שמתרחשות בגופנו ואשר מובילות לתחושות שונות כגון חרדה, פותחו תרופות לסיוע בהפחתת תחושות לא נעימות אלו.

מלבד תרופות קיימות גם שיטות שמלמדות אותנו כיצד להתמודד עם תחושת החרדה ללא התערבות של גורמים חיצוניים. שיטה כגון הביו-פידבק מקנה לאדם כלים שונים שבעזרתם יכול הוא לשלוט במודע וביתר דיוק על התחושות השונות שנובעות מגופו הפיזי. תרגילי נשימה נכונה ודמיון מודרך קיימים כבר בהיסטוריה העתיקה ומופיעים גם בזמנים שלנו בגלגולים קצת אחרים.

קטגוריות: Uncategorized