תחנת רדיו היא הכלי התקשרותי שעוסק בשידורי קול לציבור הרחב. כלי מספר אחת והמוביל ביותר שהיה לפני כניסת הטלוויזיה לעולם התקשורת מה שהפך אותו למקום השני מבין אמצעי התקשורת עד שבא האינטנרט ודחף אותו למקום השלישי. למרות ההתקדמות התקשורתית והטכנולוגית שגרמה להתפתחותם של אמצעי תקשורת שונים ומובילים יותר מהרדיו אך עדיין כלי זה משמש כאמצעי אידיאלי וראשי בחיי הרבה אנשים שמאזינים לתשדירים המיוחדים שמשודרים מאולפני התחנות השונים דרך הכבלים, הטלוויזיה, ובמיוחד התחנות המשודרות דרך רשת האינטרנט.

רדיו היא מילה לטינית שפירושה הוא קיצור דרך של המילה רדיוס שמשמעו חצי הקוטר של המעגל. השם  שניתן אז לרדיו הלווייני, שבו גלי הקול מועברים באוויר בצורה של מעגלים וזו היתה השיטה המסורתית דרך אנטנות ומשדר. כיום תחנות הרדיו קיימות ומשדרות דרך תשתית האינטרנט, הטלוויזיה בכבלים, רשתות מקומיות או לוויינים.

האולפן זהו המקום החשוב ביותר להקמתה של תחנת הרדיו אשר ממנו משודרים התוכניות המיוחדות לקהל המאזינים הרחב. חדר זה מבודד בצורה ייחודית שלא יעביר קולות ולא השפעות חיצוניות אל תוכו כך שהשידור יועבר בצורה נקייה וחלקה מבלי רעשים חיצוניים או קולות לא רצויים. לרוב תחנת הרדיו בנויה משני חדרים חשובים הראשון הוא הבקרה והשליטה והחלק השני הוא האולפן שממנו משודרים התוכניות והתשדירים לציבור.

ברוב תחנות הרדיו קיימות תוכניות רבות שחלקן משודר בזמן אמת הנקראות שידורים חיים וחלק אחר מהתוכניות מוקלט ומשודר בזמני התוכנית המיועדת שבד"כ תוכניות מוקלטות הן מעין אוטומציה לתחנות הרדיו הקיימות כיום שפועלות ללא ניהול אנושי ישיר והשימוש שלהן הוא בחומר והתוכניות המוקלטות מראש ששידורן נמצא בשליטתו של המחשב.

עם העידן של האינטרנט וההתקדמות הטכנולוגית רוב תחנות הרדיו נמצאות בשידורים מיוחדים דרך האינטרנט כך שאין גבול למקום הגיאוגרפי של אותה תחנה או של המאמזין, מכל העולם אפשר להאזין לתנות רדיו אונליין דרך האינטרנט שמשדרת מהקצה השני של העולם מאחר שהרבה תחנות רדיו כאלו הוקמו ומשדרות דרך רשת האינטרנט.

תחנת רדיו שמשדרת באמצעות גלי רדיו מחייבת רשיון ממשרד התקשורת עקב מספרם המוגבל של תדרים שמאפשרים פעילות תקשורתית מסוג זה. תחנות רדיו בישראל עובדים בערוץ שידורים יחיד או בחרוצים המשדרים במקביל שפועלים במשך כל ימות השבוע וכל שעות היממה אך ישנם ערוצים חריגים ששידוריהם מוגבלים לשעות מסויימות של היום או חלק מהיממה.

תחנות רדיו רבות פעלו לפני קום המדינה ואחת מהן היא "קול ירושלים" ששמה שונה ל"קול ישראל" שקיימת עד היום הזה. בתחילת שנות ה 50 הוקרמה התחנה הצבאית הראשונה של המדינה והיא "גלי צה"ל" למרות ששידוריה ברובם מיועדים לכלל האוכלוסיה הישראלית חלק קטן ממנה מיועד לעסוק בענייני צבא וחיילים ישראליים.

בשנות השמונים והתשעים החלו לקום תחנות רדיו רבות שאינן חוקיות עד שבאמצע שנות ה 90 הוקמה הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו שהעניקה רשיונות וזכיונות לתחנות רדיו אזוריות שטווח שידוריהם מוגבל לאיזורים מסויימים בארץ שמתקיימות מפרסומות ומודעות בתשלום.